Sıkça Sorulan Sorular?

Artı Yaşam Hayatınıza Artılar Katar

Koç kimdir?

Artı Yaşam Plus Life çatısı altında koçluk yapan kişiler; ACTP (AccreditedCoachTraineeProgramme) eğitimlerini tamamlamış, niş koçluklarda uzmanlaşmış, koçluk mesleğini gelişim, değişim ve fayda sağlama temelinde benimsemiş kişilerdir. Koç, danışanın hangi yaştan olursa olsun onun potansiyeline olan inancı ile varmak istediği hedeflerde yanında duran kişidir. Yargılamayan, sorgulamayan ve akıl vermeyen tutumu; güvenilir, sırdaş yapısı, güçlü sezgileri ile hedefe giden yolda birlikte yürümekten keyif duyacağı bir yol arkadaşıdır.

Koçluk neden faydalıdır?

İçinde bulunduğunuz durumu değiştirmek, daha yüksek hedeflere ulaşmak, potansiyelinizi etkin ve doğru şekilde kullanmak konusunda yetersiz kaldığınızı hissettiğiniz durumlarda koçluk desteği; sizin bu konudaki motivasyonunuzu, içsel gücünüzü, engelleyici inançlarınızı ve temel korkularınızı fark etmenizde ve gerekli aksiyonları almak üzere harekete geçmenizde fayda sağlayacak bir araçtır.

Koçun psikolog ve psikiyatrdan farkı nelerdir?

Koçlukta herhangi bir teşhis, tedavi yaklaşımı ve terapi uygulaması bulunmamaktadır. Geleceğe dönük amaç ve hedefler doğrultusunda birlikte ilerleme yaklaşımı ile farkındalık yaratıcı bazı teknikler kullanılarak kişinin pozitif yönde değişim ve gelişimi konusunda "birlikte" çalışma ve "yaratma" süreci olarak tanımlanabilir.

Koçluk eğitimi veriyor musunuz?

Kurumumuzda koç yetiştirme eğitimi ve çalışması yapılmamaktadır. İhtiyacı olan herkese koçluk desteği verilmektedir.

Neden koçluk hizmeti almalıyım?

Belli bir konuda değişim ve gelişim sağlama ya da istenen bir hedefe ulaşma sürecinde güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfetmek, engellerinizi ve sabotajcı düşüncelerinizi fark etmek, odaklanarak ve potansiyelinizi tam olarak kullanarak harekete geçmek için koçluk hizmeti alabilirsiniz. Koçluk, sizin bu yolda kendi gücünüzle, cesaretle, engellere takılmadan ve oyalanmadan ilerlemenizde en güvenilir yol arkadaşınız olacaktır.

Kimler koçluk hizmeti alabilir?

13 yaş üzeri tüm gençler, yetişkin insanlar ve emekliler koçluk hizmetinden faydalanabilir. Hizmet konusundaki beklentiler ve sağlayacağı fayda, her kişi özelinde, öngörüşme aşamalarında netleştirilmektedir.

Koçuma güvenebilir miyim?

Artı Yaşam Plus Life kurumunda koçluk etik ilkeleri gereği gizlilik ve danışan bilgilerinin 3. şahıslarla paylaşılmaması esastır. Tüm koçlar bu kurala riayet edecek anlayışa ve etik bakış açısına sahiptir. Koçluk ilişkisi karşılıklı güven ve açıklık temelinde ilerlemesi gereken bir ilişkidir.

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Öğrenim hayatı devam etmekte olan 13 yaş üzeri genç ya da yetişkinlerin;
okul,
ders,
sınav,
arkadaş,
sosyal yaşam,
sağlık,
meslek seçimi,
hedef belirleme vb.
ihtiyaç duyduğu konularda, koçluk hizmetinin temel esaslarına uygun şekilde verilen bir hizmettir.

Öğrenci Koçu Ders Planı hazırlar mı?

Öğrenci koçu her öğrenci özelinde; öğrencinin öğrenme şekli, çalışma sistemi, tekniği, süresi, planı, engelleri, aksiyon alma şekli, motivasyonu konusunda görüşmeler yapar. Ulaşılan tespitler doğrultusunda öğrencinin sorumluluk alarak harekete geçmesini izler. Gerekli gördüğü durumlarda belirli aralıklarla öğrenciden geri bildirim isteyerek süreci takip eder.