Öğrenci Koçluğu Nedir?

Eki 21, 2019 Genel

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Öğrencilerin kendi yeteneklerini keşfetmelerini ve güçlü yanlarını görmelerini, hedef belirleyebilme yetilerinin gelişmesini, kendi öz kaynaklarını daha iyi kullanabilmelerine yönelik, yol haritası ve eylem planı yapmalarına destek sağlayan birime Öğrenci Koçluğu denir. Herkesin kendine özgü bir potansiyeli var. Bu potansiyeli fark ederek ortaya çıkarmak öğrenci koçluğu çalışmasının özünü oluşturmaktadır.

Öğrenci koçluğu ne değildir?

Öğrenci koçluğu, derslerden yüksek not alma veya sınav kazanma odaklı değil, öğrenciyi kazanma odaklı yapılan bir koçluk çalışmasıdır. Bu çalışma, kişinin özelinde oluşturulmalı, gizlilik ve etik değerler doğrultusunda yapılmalıdır.

Öğrenci koçluğunun hedefleri nelerdir?

 • Öğrencinin okul başarısını artırmak,
 • Etkin çalışmayı öğrenmesini sağlamak,
 • Zamanı önceliklerini seçerek kullanmayı öğretmek,
 • Öğrencinin kendine uygun hedefleri seçebilmesi,
 • Güçlü yönlerininin farkına varması ve kullanması,
 • Doğru iletişim kurması,
 • Kendine özgüvenini geliştirmesidir.

Çocukluk dönemleri oldukça farklı özellikler taşır. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar oyun oynamaya, yaşıtlarıyla zaman geçirmeye gereksinim duyar. Günde 1 saat ders çalışan bir öğrenci, her gün 5 saat ders çalışan diğer bir öğrenciden daha başarılı olabilir. Başarıda önemli olan, zamanın nasıl ne kadar verimli kullanıldığıdır. Öğrenci Koçunun görevlerinden biri, öğrencinin kişisel özelliklerine en uygun ders çalışma planını bulmasını ve zamanı verimli kullanmayı öğrenmesini sağlamaktır.

Çocuklar için hayat sadece ders çalışmak olmamalıdır, aynı anda oyun oynamak, arkadaşlık kurmak, yeni bakış açıları geliştirmek, kendini daha iyi tanıması için olanak sağlanması da en doğal hakkıdır.

Öğrenci koçluğu sürecinde genellikle anne-babaya da koçluk yapmak gerekebilir. Tüm ebeveynler, başarılı, kendi ayakları üzerinde durabilen bir çocuk ister. Bunun yolu sınavlarda en yüksek puanı almak değildir, tüm sosyal hayatı bir kenara koyarak ders çalışması ise hiç değildir.

Önemli olan çok çalışmak değil, doğru ve etkili çalışmak, sadece sınav ve okul başarısı değil, aynı zamanda hayat başarısıdır.

Hırslanarak yarışmak yerine, kendimizi tanıyarak, kendi gücümüzü daha iyiye taşıyarak yarışın birincisi olmaktır.

Doğru bilgiyi öğrenmenin yanı sıra, öğrendiklerimizi hayata uygulayabilmek, olmak istediğimiz insan olabilmek başarıdır.

Her çocuk büyük bir potansiyel ile doğar, bu potansiyeli fark ederek ortaya çıkarmak, öğrenci koçluğu çalışmasının özünü oluşturur.

Her öğrenci kendi içinde farklı algılama, görüş, öğrenme biçimi ve davranış biçimine sahiptir.

Her birey, farklı ihtiyaçlar ve çözümsel yaklaşımlar içinde yön bulur.

Ona öğüt vererek, nasihat ederek bunu yapamayız. Ona doğru sorular sorarak, kendi cevaplarıyla kendi yönünü bulmasına yardımcı olabiliriz.

Öğrenci Koçu, öğrencinin kendi özbenliğini tanımasını sağlayıp, öğrenme teknikleri, hedef belirleme teknikleri, hızlı okuma ve okuduğunu anlama teknikleri ve diğer uygulama teknikleriyle, öğrencinin yaşama entegre olmasını, yolunu en baştan doğru çizmesini sağlar.

Öğrenci koçu; öğrenciye neleri nasıl yapacağını söylemez, öğrencinin durumunu değerlendirir, hedeflerini ve hayat amaçlarını belirlemesine yardımcı olur. Bu hedeflere ulaşması için koç, öğrenci ile birlikte seçenekler üretir.

Kabul gören, sevildiğini hisseden, bulunduğu durumun ve nereye ulaşmak istediğinin farkında olan bir birey, başarılı ve mutlu olacaktır. Öğrenci koçu, öğrencisinin sınav-okul-kabul görme-ergenlik vb. durumlarla mücadelesinde yol arkadaşıdır

Öğrenci koçluğu ile tanışan birey;

 • Kendini tanır, zamanı ve kendini yönetebilme becerisini geliştirir.
 • Hedeflerini belirler.
 • Dersler, eğlence ve hobileri arasında denge kurabilmeyi öğrenir,
 • İstek ve ihtiyaçlarını ayırt eder,
 • Sınırlayıcı düşünce kalıplarından arınır, olumlu düşünce kalıpları geliştirmeyi öğrenir
 • Zaman yönetimini, etkili bir program oluşturabilmeyi öğrenir.
 • Doğru soruları sorma becerisini geliştirir, pek çok konuda farkındalığı artar. Güçlü yönlerini açığa çıkarır ve kullanmasını bilir.
 • İçinde bulunduğu toplumda; Ailesi, arkadaşları, öğretmenleri ve çevresindeki diğer tüm bireylerle etkin bir paylaşım ve iletişim modellerini hayatına sokar.

Çocuklarının öğrenci koçlarıyla çalışmasını isteyen anne babaların dikkatli olmasında fayda vardır. Koçluk eğitimi alan koçlarla çalışmak isteyen anne-babalar, koçun sertifikasını görmeyi talep etmeli ve sorgulamalıdır. ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) gibi yüksek geçerliliğiyle bilinen akredite kurumlardan eğitim almış ve bu öğretileri ile hizmet veren bir koç, çocuğunuzu rahatlıkla emanet edeceğiniz özellikleri taşır. Anne babaların daha rahat etmesini ve öğrencilerin maksimum yarar görmesini sağlar.

İzmir’de Öğrenci Koçluğu hizmeti sunan Artı Yaşam Plus Life Koçluk Hizmetleri ICF akredite bir kuruluş olup ACC ve PCC ünvanlı koçlarla çalışmaktadır. İzmir öğrenci koçu referanslarımız için linke tıklayabilirsiniz. http://yasampluslife.com/yorumlariniz

Telefon: 0232 502 04 08 – 0533 818 98 40

                                                                                                                     

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTıkla Ara
Sizi Arayalım