EBEVEYNLER-KENDİNİZE ODAKLANIN

Mar 27, 2019 Genel

EBEVEYNLER-KENDİNİZE ODAKLANIN

Sevgili ebeveynler sizlerle, sizi daha özgür kılacak ya da sizi mutsuz edecek bir konuyu paylaşmak istiyorum.
Yaşadığımız dönemde anne ve babaların büyük çoğunluğunun çocukları ile iletişimde mutsuz olduğu, yeterli doyumu sağlamadıkları bir gerçek.
Ebeveynler çocuklarının davranışlarının altında yatan sebepleri tam olarak anlayamadığı sürece hayal kırıklığına uğramaya devam edecekleri bir gerçektir… 
Unutulmamalıdır ki çocukların davranışları kontrol altına alınmaya çalışıldıkça buna tepki olarak olumsuz davranışları o kadar artacaktır.
Anne babalar kendi davranışlarına daha çok, çocukların davranışlarına daha az odaklanmaya başladıklarında çocuklarının davranışlarında anne babayı da mutlu edecek olumlu davranış değişiklikleri ortaya çıkacaktır.
‘’Ben anneyim- ben babayım. Benim davranışlarımda herhangi bir değişiklik yapmama gerek yok” düşüncesi anne ve babalar arasında geçmiş dönemlerden beri çok yaygın bir düşünce anlayışıdır. Bununla beraber işin sevindirici yönü bu düşünce yaşadığımız dönemde yavaş yavaş değişmeye başlamıştır.
Araştırmalar göstermektedir ki; çocuklarıyla sağlıklı iletişim kuran anne, babanın çocukları onların rehberliğini kabul etmeye daha istekli olmaktadır.
Bu nedenle anne babalar kendi davranışlarına ne kadar çok odaklanırlarsa çocuklarda o kadar olumlu davranış biçimi oluşturmuş olurlar.
Bu konuda yeterli iç değerlendirme yapılmadan beklenen davranış sonuçlarını almak mümkün değildir.
Anne babaların kendi davranışlarına odaklanmasının ortaya çıkaracağı sonuçlar şunlar olacaktır;
1. Çocuğunuzla ve kendinizle sağlıklı ve mutlu bir ilişki
2. Huzurlu bir ev ortamı ve ebeveyn ilişkisinde olumlu sonuçlar
3. Çocuğunuza sorumluluklarını alma konusunda motive etmeye yönelik rehberlik yapabilme becerisi.
4. Yitirilen aile içi dinamiklerinin tekrar ortaya çıkartılması
“Ben her görevimi yaptım. Çocuklarımın artık beni dinlemesi ve üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor” düşüncesi anne babalar arasında çok yaygındır. Ancak bilinmesi gerekir ki hayatınız istediğiniz gibi değilse hala yapmanız gereken şeyler var demektir.
Ancak bu durumun kötü olduğunu düşünmemek gerekir. Unutmayın ki güç sizin elinizde, ne zaman olursa olsun cesaretli bir anne ya da baba olmak istediğinizde dönüm noktası hemen yanı başınızdadır.
Sıkışmışlıktan kurtulmak, başarıya ulaşmak ve harekete geçmek için hiçbir zaman kolay ya da daha iyi bir zaman olmayacaktır. An şu andır.

Yazarı : : https://www.bonniecompton.com/2018/01/06/parent-challenge-focus-on-yourself-and-watch-your-kids-behavior-change/

Tarih : 06.01.2018

Çeviri Tarihi : 25.03.2019

ARTI YAŞAM PLUS LİFE
KOÇLUK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.
0232 502 04 08

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTıkla Ara
Sizi Arayalım