DİSC STİLİ İLE YÜKSEK PERFORMANSLI LİDERLİK

Ara 6, 2017 Genel

DİSC STİLİ İLE YÜKSEK PERFORMANSLI LİDERLİK

Bir zamanlar birisinin söylediği gibi, zekanın radar olduğunu belirtecek olursak, o zaman DISC teorisini uygulamak, anteninizin değerli bir ayarlaması olabilir.

Aslında DISC, yönetimin neredeyse her alanında olumlu bir etki yapabilir. Dört davranış tarzının her biriyle iletişim kurmak ve görevleri devretmek, iltifat etmek ve düzeltmek, motive etmek ve danışmanlık yapmak için farklı bir yol vardır. Şimdilik yalnızca tüm çalışanlarınızla uyum ve etkinliğinizi nasıl artıracağınıza odaklanacağım.

GÜCÜNÜZ NEREDEN GELİR?

Öncelikle çalışanlarınızı etkileme gücünüzün iki kaynaktan oluştuğunu fark edin: “pozisyon gücü” ve “kişisel güç”. Pozisyon gücü şöyle: siz CEO, departman başkanı ya da bölgesel satış müdürüsünüz ve gücünüzün bir kısmı hiyerarşi tarafından övülmeyle gelir.

Kişisel güç; kazanmaktan, onu geliştirmekten gelir. Pozisyon gücü birisini etkilemek için bir başlangıç noktasıdır, ancak çalışanlarınızdan alacağınız en iyi şey uyumdur. Uyumu gerçek bağlılık, dayanışma ve iş birliğine çevirecek olan şey kişisel güçtür.

Çalışanlar son on yılda daha fazla güç kazandı. Mahkeme kararları, daha aydınlatılmış yönetim teorileri ile birleştirildiğinde, alt rütbelere daha fazla söz hakkı verilmiştir. Aslında, bir liderin önder tarafından gerçekten kabul edilene kadar gerçekten liderlik edemeyeceğine inanılıyor. Böylece kişisel güç -özellikle de insanlarla ilgilenme beceriniz- özellikle sizin ve kuruluşunuz için çok önemlidir.

Kısacası, çalışanlarınızın bireyselliğini onurlandırırsanız, kazanan bir takımdaymış gibi hisseder ve sizin için daha iyi, daha sıkı çalışır. Onların gücünü aramaktansa onları yetkilendirmelisiniz.

Bunu; ancak dinlemeyi, gözlemlemeyi ve onlarla konuşmayı öğrenerek yapabilirsiniz. Daha sonra ise uyum sağlayın, böylece kendilerini önemli hissedeceklerdir. İşte DISC (çark) harekete geçirildi. Daha az gerginlik göreceksiniz, daha az çatışma yaşayacaksınız ve daha etkili, motive bir işgücü üretmiş olacaksınız.

YÜKSEK PERFORMANSLI LİDERLİK GELİŞTİRME

En iyi lider belirli bir davranış stiline veya hatta bazı ideal stil karışımına sahip biri değildir. Bunun yerine, en iyi lider, bir iş veya görevin gerekliliklerini tespit eden ve onu uygulayan kişidir. Bu, her türlü durumdaki tüm kişilik stilleri ile iyi çalışmak demektir.

Aslında, şirketler yeniden yapılandırırken ve ekip çalışmasına yeni bir ağırlık verdikçe davranış stillerini anlayan liderler yukarı çıkacaktır. Durum liderleri olarak, kendi doğal gücünüzü kullanarak kendi doğal tarzlarında hareket etmek isteyebilirler. Diğer zamanlarda, DISC ilkelerini kullanarak başkalarına uyum sağlamayı seçebilirler. Veya ciddi bir stil çatışması duyduklarında, belirli bir durumu ele alacak üçüncü bir kişi seçmek isteyebilirler.

Yöneticiye açık olan bir diğer seçenek de, çalışanların güçlü yönlerini özgürce iş içinde göstermesine izin vermek için çalışma ortamını değiştirmek, yani bir işçinin görevlerini yeniden hizalamak, son tarihleri değiştirmek veya öncelikleri yenilemektir. Bugünün yöneticileri, üretkenlik görevini üstlenemeyeceğiniz konusunda hemfikirdir.

Mesela bir arkadaş, muhasebeci / büro müdürü olarak güçlü bir Büyük C Dürüst Stili istihdam etmiştir. O işte müthiştir, fakat patron ofisten çıktığında, Büyük C stili de telefona cevap vermek zorunda kalır ve sorun burada başlar. Muhasebecinin kabalıklarıyla ilgili şikâyet üstüne şikayet. Sonunda, patron müşteri gibi arar ve kendisine nasıl davrandığı konusunda şok olur.

Muhasebeci sonradan kabul eder ve “müşteri aramalarından nefret ediyorum, yaptığım işi bölüyorlar” der. İyi bir işçi olmasına rağmen, telefonla başa çıkmak için biçilmiş kaftan değildir. Söylemeye gerek yok, patron telefona cevap verecek bir başkasını bulur ve herkes daha mutlu olur (patron, muhasebeci ve müşteriler)

Herhangi bir kuruluş en iyi performansı göstermesi için muhtemelen dört stilin hepsine ihtiyaç duyar. Dört türe de ihtiyacınız var ancak onlara doğru yerlerde ihtiyacınız var. Her durumda siz ve yöneticiniz stilinizi ve başkalarını nasıl etkilediğini çok iyi bilmelisiniz. Stilinizin aşırılıklarının farkında olmak, yalnızca bir patron değil bir lider olmanıza da izin verecektir. Genellikle işyerinde stillerini inceleyen yöneticiler evde ve sosyal ortamlarda daha iyi ilişkiler geliştirirler.

Ana stiliniz ne olursa olsun, onu daha (makul) kılmayı tercih edebilirsiniz. Etkili bir durumsal liderin, kişisel stilinin keskin köşelerinden bazılarını yuvarlayabileceği yollar şunlardır:

BÜYÜK D STİLİ (D=HÂKİMİYET)

Şunu unutmayın diğerlerinin de duyguları var ve sizin iyi performans gösteren ve ukala tarzınız astlarınızın yetersiz hissetmesini ve genellikle kızgın kalmasını sağlayabilir.

Hataların olacağını kabul edin ve merhametle adaleti yumuşatmaya çalışın. Her zaman süper bir insan imajını tasarlamaya çalışmak yerine, yaptığınız hatalar hakkında şaka yapabilirsiniz.

Büyük D stili, diğerleri iyi bir şey yaptığında övgüyle onların gelişimini-büyümesini teşvik eder, onları yetkilendirir ve kullanabilmesi için yollarından çekilir. Kontrolünüzden ne kaybederseniz kaybedin, özveri ve gelişmiş personel yetkinliği kazanma olasılığınız yüksektir.

Çok otoriter patron olmamaya çalışın! Başkalarının görüşlerini sorun ve hatta bazı ortak eylemler planlayın (Gerçi bu durum Büyük D stili için radikal).

BÜYÜK İ STİLİ (İ=ETKİ)

Çalışanlarınız sadece fikirlere değil aynı zamanda koordinasyona da bağımlıdır. Bu nedenle daha düzenli hale gelebilmek için yapabileceğiniz her şey (liste oluşturma, takviminizi güncel tutma, hedefleri önceliğe göre sıralama), hem siz hem de onlar için fayda sağlayacaktır.

Hiçbir şey patronun önemli konularda topu bıraktığını görmek kadar iç karartıcı değildir. Takip etmede başarısız olursanız, zor kararlar vermekten vazgeçerseniz veya tutmadığınız sözler veriyorsanız, çalışanlarınız inançlarını kaybedecektir. Bunları bilerek yapmasanız bile, onlar sizin onları hayal kırıklığına uğrattığınızı görecekler. Cazibeniz ve samimiyetiniz güvenilmezliği tamamen telafi edemez.

Ayrıca, çatışmaların meydana geleceği gerçeğini kavrayın. Onlarla baş etmeye çalışın, halının altına süpürmeyin. Buna ek olarak, zamanınızı daha iyi organize edin ve sosyalleşmenizi görevlerinizle dengede tutun.

BÜYÜK S STİLİ (S=KARARLILIK)

Muhtemelen çok sevilen bir patronsunuz. Amacınız daha etkili, daha sevilen bir patron olmak olmalı.

Biraz gerinmeyi, daha fazla veya farklı görevleri üstlenmeyi öğrenin ve bunları daha çabuk gerçekleştirmeyi deneyin. Düşünceleriniz ve duygularınız hakkında daha iddialı olmanın yanı sıra daha açık görüşlü olabilirsiniz. Küçük bir riskle ve değişimle biraz deneme yapın.

Çalışanlarınızın duygularına duyarlı olmak en büyük güçlerinizden biridir. Ancak bu durum ile yolunuza çıkan ilk olumsuz yorum ya da eylem arasında ortak bir nokta bulmanız gerekiyor.

BÜYÜK C STİLİ (C=DÜRÜST)

Yüksek standartlarınız iki uçlu bir kılıçtır. Çalışanlarınız sizin mükemmellik arayışınızdan esinlenir ancak sıklıkla sizi memnun edemeyeceklerini düşünmelerinden dolayı hayal kırıklığına uğrarlar.

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri konuşulan veya konuşulmayan eleştirilerinizi azaltmak ve yumuşatmaktır. Bazen çok sert görünebilirsiniz!

Kontrol ihtiyacınız olduğunda rahatlayın. Etrafta dolaşın ve takımla daha fazla vakit geçirin, insanlarla mutfakta veya öğle yemeğinde sohbet edin.

Her durumda mükemmelliğe gereksinim duymadan yüksek standartlara sahip olabileceğiniz gerçeğinin farkında olun. Bu hem sizin hem de çalışanlarınızın omzundan bir yük alacaktır.

Stiliniz ne olursa olsun, uyarlanabilme, çalışanlarınıza köprü kurmanıza ve onların değerli hissetmelerine yardımcı olabilir.

İlgi ve kaygılarına, güçlü ve zayıf yanlarına en iyi cevap vermeyi öğrenerek, çalışanlarınızdan en iyi şekilde faydalanabilir, onları tatmin olmuş olarak bırakabilirsiniz.

Orijinal link: https://coachfederation.org/blog/index.php/9354/
Çeviri tarihi: 04.12.2017
Orijinal yayın tarihi: 25.10.2017

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTıkla Ara
Sizi Arayalım