BABAM İSTEDİĞİ İÇİN DOKTOR OLDUM

Filed in:

80’li yıllarda işim nedeniyle Isparta’dan ayrılıp Denizli’ye yerleştim. O dönemde bir yakınımın tedavisi için sık sık Hacettepe Tıp Fakültesi’ne gidiyordum. Sanırım 89 yılı idi, bir gidişimde mühendis bir arkadaşımın oğlu Ali ile karşılaştım.

Tıp Fakültesi bahçesinde pırıl pırıl giysili bizim Ali’yi görünce çok sevindim, gururlandım, sarıldım. “Tebrik ederim Ali Hacettepe Tıp’ı kazanmışsın” dedim. Ali durgun bir sesle “Babam için tıp okumaya geldim” dedi. Ne yapacağımı, ne söyleyeceğimi bilemedim. Sadece hayırlı olsun diyebildim.

Uzun süre boyunca Ankara’ya gidip geldiğim için Ali ile tekrar karşılaştık, sanırım 2. veya 3. sınıfta idi.
Görüşmemizde bu kez “Babam için doktor olacağım Mustafa amca” dedi. Buz gibi bir hava esti. Bende “Ali oğlum sevmiyorsan dön, vazgeç bari” diyebildim. Aslında o zaman bende içimden vazgeçmesini istemiyordum. O da “Geç oldu artık amca, yeniden başlamayı ve tıbbı bırakmış bir öğrenci olmayı göğüsleyemeyeceğim” dedi buruk bir sesle.

Yıllar sonra Ali’yi yine gördüm. O zamanda “İç hastalıkları uzmanı oldum Burdur Gölhisar’da. Babam için doktorluk yapıyorum” dedi.Sonra evlendi, çocukları oldu. Şimdi Isparta’da doktorluk yapıyor. 7-8 senedir karşılaşmadık.

Hacettepe Tıp Fakültesindeki 2. karşılaşmamızdan sonra hiç soru sormadım. Ali hangi mesleği istiyordu? Tıbbı neden istemiyordu? Hiç bilmiyorum. Bende mutsuzluğu artar endişesi ile sadece dinleyerek geçiştirdim.

Gelelim günümüze…

Üniversite sınavlarına girmiş yüzbinlerce genç arkadaşımızın ve velilerinin bu günlerde tercih kaygısı içinde olduğunu biliyoruz. Hangi üniversite en iyi, hangi meslek en rahat ya da en kazançlı gibi onlarca soru herkesin aklında. Ancak artık bu sorulara cevap olarak gençlerin mutlu ve başarılı olabileceği meslekleri belirlemenin bilimsel bir yöntemi var. İzotomi ®

İzotomi (yasampluslife.com/izotomi) konusunda yapılan bilimsel çalışmaların sonuçları gösterdi ki; İnsanlar değerleri (gelenekçilik, güç, kurallara uyma, uyarılma, başarı, hazcılık, öz yönetim, güvenlik, v.b.) istekleri ve güçlü yönleri ile uyumlu mesleklerde başarılı ve mutlu oluyorlar.

Artık günümüzde gençlerimizin değerleri ve güçlü yönleri ICF onaylı ve İzotomi Sertifikalı Analist Uzman Koçlarla kolayca tespit ediliyor. Severek yapacağı, başarılı ve mutlu olacağı meslek grubu genç arkadaşa ve ailesine sunulabiliyor

Takdir edersiniz ki bu bir uzmanlık işi…

Bizim Ali’de olduğu gibi bazen okuduğu üniversite ve seçtiği meslek gençlerin mutlu olmasını sağlamıyor. Hiçbir aile çocuğunun bile – isteye mutsuz olacağı bir mesleği seçmesini ve onu en popüler üniversite bile olsa severek okumayacağı bir üniversiteye göndermek istemez… Bu nedenle tercih dönemi onlar için çok büyük önem taşıyor.

“ Şimdi Tercih Zamanı”

Hayallerinizi çocuğunuzun omzuna yüklemeyin…

Tüm gençlerimizin başarılı ve mutlu olacağı mesleği ve üniversiteyi kazanması dileklerimizle…                                                                                                                                                                                                                              14/07/2016

Mustafa ÖZDEMİR
Uzman Koç
ALSANCAK

Leave a Reply