Aylar: Ocak 2016

Ya Çocuğunuzun İstediği o “İlk Bakış”sa

Bebeği yeni doğmuş çiftlerin gözlerindeki o hayran ve şaşkın bakışı bilirsiniz. Bu “eşsiz” güzellik karşısında söyleyecek söz bulamazlar. Duygular yaş olup akar gözlerden. Yeni doğan bebeklerin çoğu bir birine benzer aslında dışarIdan bakıldığında. Oysa Anne’ler ve Baba’lar bir kez gördükleri, kokladıkları, kucakladıları bebeklerini artık yüzlerce bebek arasında da görseler tanırlar. O, o kadar “güzel”dir ki olduğu haliyle, hiçbir anne baba başka bir bebekle kıyaslamaz, karşılaştırmaz ve yarıştırmaz yeni doğmuş bebeğini. Sadece sever. Her şeyiyle olduğu gibi kabul eder.Bağrına basar. Ve bebekler bu “karşılıksız” sevgiyi tüm hücrelerinde hisseder. Ondan beslenir. Onunla büyür. Onunla kendine güvenir. Onunla hayata tutunur. Onunla başarır ilk adımı. Yürümeyi. Koşmayı …Peki sonra ne olur? Çocuklar büyümeye başladığında neler değişir?
Toplum içine girmeye, kreşe, okula gitmeye başladığında..
“Yapma!”lar arttığında. …
“Bak o hiç yapıyor mu?”lar sorulduğunda.
“Bak o ne güzel yapmış..”lar söylendiğinde…
Çocuk “eşsiz, tam, en güzel ve en beğenilen” olmadığını duymaya başlar artık. Doğduğu o ilk günkü bakışı kaybettiğini hisseder.

Çocuğunuzu gördüğünüz o ilk anı hatırlıyor musunuz? O ilk bakışınızı, şaşkınlığınızı. Sonra O’na karşı o birdenbire oluşan “hayranlığınızı”. Hangi yaşta olursa olsun, O ilk bakışa ihtiyaç duyar her çocuk aslında. O’nu arar. O’nu bekler. O’nu yeniden görmek ister.
O’na yeniden öyle bakmayı deneyin isterseniz bu gün.. Bakın O zaman o çocuk, kendisini ve tüm dünyayı nasıl da sever…

Yazan: Hanife SERTER

Artı Yaşam Plus Life Koçluk Hizmetleri

TEOG Velisi Olmaktan İstifa Ettim

Bir veli ve bir öğrenci koçu olarak , açıklanan sınav sonuçları sonrası bazı gözlemlerimi ve tespitlerimi aynı süreci yaşayan diğer velilerle paylaşmak istedim.
Bunu bir veli dayanışması olarak da kabul edebilirsiniz.
Gençleri strese sokan “düşünceler” ve “sebepleri” neler olabilir diye düşündüğümüzde en çok karşılaştığımız konular:
“Ya arkadaşlarım kadar başarılı olamazsam” düşüncesi
Sebebi; aşırı rekabet ortamı,
“Annem ve babam yeterince başarılı olmadığımı düşünecek” fikri
Sebebi: ailenin başarı kriteri,
“Öğretmenime yanlış yaptığımı nasıl söyleyeceğim?”endişesi
Sebebi; öğretmenlerin ve okulların ortalama başarı seviyesini arttırmayı hedefleyen yüksek başarı beklentilerinin öğrencilere yansıtılması,
“Sınavı başarsam ne olacak ki, o okullar bana göre değil..” yargısı
Sebebi; sınav sonuçlarına bağlı olarak kaydolmaya hak kazanacakları okullar konusunda istekli ve motive olmamaları.
“Dersler ve sınavlar dışında hiç bir şey yapmıyorum, çok sıkıldım” duygusu
Sebebi;oyun, arkadaşlar , eğlenme ve dinlenme Zamanının yetersiz ya da dengesiz olması..
Bunun için veliler olarak ;
Çocuklarımıza asıl rekabetinin her zaman kendisi ile olması gerektiğini, kendisini geliştirmeye doğru attığı her adımın başarı olduğunu söyleyebiliriz.
Onları başka öğrencilerle, çocuklarla kıyaslama alışkanlığımız varsa bunu tekrar gözden geçirebiliriz.
Kendi “başarı” tanımımızı gözden geçirerek çocuğumuza verdiğiniz mesajların nasıl algılandığı konusunda öz değerlendirmemizi yapabiliriz.
Öğretmenlerin ya da okul yönetimlerinin , Veli’lerin “başarı” beklentilerini karşılamak uğruna her öğrencinin farklı bir potansiyeli olduğunu göz ardı ederek baskı oluşturup oluşturmadığını takip edebiliriz.
Öğrencinin sınav sonucuna bağlı olarak gidebileceği okullar konusunda daha bilgili ve bilinçli olmasını sağlayarak motivasyonunu arttırabiliriz.
Öğrencinin zaman programında ihtiyaç duyduğu çalışma ve dinlenme sürelerinin dengeli olup olmadığını , tamamen engellenen bazı aktivitelerin ( spor, oyun, sanatsal uğraşlar,arkadaşlarla görüşme, tv izleme ..vb) ders konsantrasyonuna olumlu/olumsuz etkilerini tekrar değerlendirebiliriz.
Çocuklarımız en değerli varlığımız.Hayat başarısının “amaç” , okul başarısının sadece bir “araç” olduğu bilinci ile davranarak onların üzerindeki baskıyı hafifletebiliriz.
Çocuklarımızı oldukları gibi kabul ederek sevmek onlara verilebilecek en değerli hediyedir. Bu hediyeyi alan her çocuk potansiyelini ortaya çıkarma konusunda çok daha istekli olarak harekete geçecektir.
Onlar için bunu yapabiliriz…

Yazan: Hanife SERTER

Artı Yaşam Plus Life Koçluk Hizmetleri

Call Now ButtonTıkla Ara
Sizi Arayalım